Administrator | 27-10-2021
cofnij

Na czym polega kodowanie strony?

Proces powstawania strony internetowej składa się z kilku etapów. Po pierwsze przeprowadzana jest analiza branży i konkurencji, co pozwala przygotowywać wstępny zarys strony. Na jego podstawie powstaje projekt graficzny, który następnie należy „ożywić”, a więc sprawić, że będzie w pełni funkcjonalnym narzędziem do pozyskiwania klientów z internetu. Kolejnym etapem jest zatem kodowanie, czyli budowanie przez programistę strony internetowej zgodnie z przygotowanym przez grafika projektem.

Zasady tworzenia dobrego kodu strony www

Szkieletem strony jest kod, a więc struktura niewidoczna dla użytkowników sieci. To obszar będący swego rodzaju zapleczem witryny, który warunkuje jej poprawne działanie i wyświetlanie. Profesjonalnym przygotowaniem kodu zajmą się programiści, którzy na podstawie projektu graficznego, przygotują stronę będącą jego idealnym odzwierciedleniem.

Do kodowania używa się języka HTML, który bazuje na tzw. znacznikach, czyli tagach. Dzięki nim poszczególne elementy strony wyświetlają się tak, jak zostało to założone w projekcie. Stosując HTML, kodowana jest cała zawartość strony www, a w tym: teksty, obrazy, przyciski. Warto wiedzieć, że parametry konkretnych znaczników wpływają na właściwości danych elementów, dzięki czemu można np. odpowiednio usytuować tekst, dopasowując go do założeń projektu graficznego.

Zastosowanie przemyślanego kodu jest warunkiem dobrze wyglądającej strony zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Kod, aby spełniał swoją funkcję, powinien być przejrzysty, czytelny i spójny.

Zalety profesjonalnego kodu

Profesjonalnie zakodowana strona internetowa to poprawne stworzenie struktury „niewidzialnej” dla użytkowników sieci, a która ma kolosalny wpływ na to, jak ostatecznie witryna będzie prezentować się w internecie. Stopień skomplikowania kodu zależy od złożoności strony internetowa i zawsze należy dokładnie przemyśleć jego architekturę.

Zaletami fachowo napisanego kodu strony jest:

  • łatwość edycji – zrozumiała i uporządkowana treść kodu, dzięki której można w razie konieczności szybko i wygodnie wprowadzać zmiany,
  • dokładne odwzorowanie projektu graficznego – prawidłowe rozmieszczenie grafik, tekstów i innych elementów strony,
  • korzystny wpływ pozycjonowanie strony – dobrze skonstruowana strona jest przyjazna dla odwiedzających oraz wyszukiwarkom.

Kodowanie strony internetowej to pracochłonne zadanie wymagające specjalistycznych umiejętności. Jeśli chcesz, żeby Twoja strona wyglądała zachęcająco, działa sprawnie i przyciągała nowych klientów, zleć jej wykonanie profesjonalistom.