Administrator | 25-08-2020
cofnij

Certyfikat SSL – dlaczego jest tak ważny?

W internecie czyha na nasze strony wiele niebezpieczeństw, dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi skutecznie chronić. Jedną z niezawodnych barier, która pozwoli odciąć się od zagrożeń jest certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer). Czym jest certyfikat, jak działa i dlaczego warto zainwestować w to zabezpieczenie – tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL pozwala nawiązywać bezpieczne połączenia sieciowe i chroni przed przechwyceniem danych (elementów, które składają się na stronę internetową) w czasie ich przesyłanych między użytkownikiem strony a serwerem. W tym celu wykorzystywany jest klucz, który pozwala na szyfrowanie danych. Ma postać ciągu znaków i posiada określoną długość. Warto wiedzieć, że im jest dłuższy, tym lepiej, ponieważ trudniej go złamać.

Rodzaj certyfikatu SSL można dopasować indywidualnie do własnych potrzeb. Różnicę między nimi stanowi sposób weryfikacji użytkownika, który ubiega się o certyfikat. Wyróżnia się takie zabezpieczenia jak:

 • DV (Domain Validation) – podstawowy, łatwy do uzyskania i zarazem najpopularniejszy certyfikat odnoszący się do ochrony przesyłanych danych w domenie. Wydawany jest jedynie po weryfikacji domeny.
 • OV (Organization Validation) – wystawienie certyfikatu poprzedza weryfikacja domeny oraz jej właściciela, który musi przedłożyć stosowne dokumenty potwierdzające autentyczność podanych danych.
 • EV (Extendet Validation) – najwyższej klasy certyfikat, dający pewność, że firma została bardzo dokładnie sprawdzona przed jego wydaniem. Tym co jest charakterystyczne dla tego certyfikatu to widniejący w wyszukiwarce zielony pasek adresu.

Jak działa certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to narzędzie, o które powinni zadbać szczególnie właściciele witryn, gdzie użytkownicy zobowiązani są do podawania swoich danych. Należą do nich różnego rodzaju fora, sklepy czy strony banków, które posiadają najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Działanie certyfikatu bezpieczeństwa odbywa się w zakresie:

 • ukrycia przesyłanych danych i ich ochrony przed zewnętrznymi atakami,
 • zabezpieczenia transmitowanych treści przed modyfikacją i automatyczne wykrywanie tego typu zmian,
 • ochrony przed przekierowaniem na fałszywe strony.

Jak sprawdzić czy strona jest zabezpieczona certyfikatem? Wystarczy spojrzeć na pasek znajdujący się w górnym obszarze wyszukiwarki i gdzie widnieje adres strony. Jeżeli poprzedzony jest oznaczeniem https://, możesz mieć pewność, że strona jest chroniona certyfikatem SSL. Dodatkowym elementem, który wskazuje na zastosowane zabezpieczenie jest ikona kłódki, która znajduje się tuż obok adresu strony.

Zalety posiadania certyfikatu SSL

Zagrożenia w sieci to obszerne zagadnienie, ale jeżeli masz na uwadze dobro swojej firmy i swoich klientów, powinieneś być świadomy, jak ważne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń w obrębie własnej witryny. Oto najbardziej istotne zalety wynikające z posiadania certyfikatu SSL, jednego z najważniejszych narzędzi, które chroni użytkowników internetu:

 • jest potwierdzeniem wiarygodności domeny
 • ochroni witrynę internetową
 • pozwala zachować poufność danych
 • zdobywasz zaufanie klientów – wiedzą, że ich dane nie trafią w niepowołane ręce
 • prosta zasada działania i łatwa instalacja

Jeżeli masz pytania dotyczące ochrony Twojej strony www, skontaktuj się z nami:

531 004 661

bok@e-hermer.pl