Administrator | 25-08-2020
cofnij

Tworzenie stron internetowych z wykorzystaniem Joomla!

Projektowanie profesjonalnych stron internetowych to trudna sztuka wymagająca ogromu wiedzy i wiele cierpliwości. Ten wpis chcielibyśmy poświęcić tematyce związanej z systemami zarządzania treścią(Content Management System), które zdecydowanie ułatwiają pracę nad projektami. Skupmy się na jednym z najbardziej popularnych systemów CMS do tworzenia witryn internetowych jakim jest Joomla!. Z dużym powodzeniem może posłużyć do przygotowania rozbudowanych witryn, jak również prostych statycznych stron znanych jako tzw. "wizytówki".

Joomla! to swego rodzaju "baza" pod tworzenie stron internetowych czyli tzw. framework. Według definicji framework to platforma programistyczna – swoisty szkielet, na podstawie którego tworzy się aplikację. Joomla! jest niezwykle przydatnym narzędziem umożliwiającym programistom zaprojektowanie dowolnej witryny internetowej. Budowanie strony obejmuje takie prace jak utworzenie struktury witryny, jej systemu nawigacji, opracowanie graficznego wyglądu strony oraz wprowadzanie wielu elementów, takich jak obrazy, artykuły, animacje itp. Joomla! pozwala kreować wizerunek np. własnej firmy poprzez możliwość jaką daje - tworzenia spersonalizowanych stron, dopasowanych do własnych upodobań i profilu prowadzonej działalności.

Wiele rozbudowanych funkcji i komponentów tego oprogramowania umożliwia prowadzenie pełnej obsługi zaprojektowanej witryny. Zgodnie z indywidualnymi potrzebami można szybko wykonać aktualizację lub wprowadzić zmiany na stronie. Sprawne i intuicyjne dokonywanie modyfikacji, które widoczne są "od ręki", umożliwia podział Joomla! na tzw. warstwy dotyczące: treści, grafiki i funkcji. Na każdym z tych poziomów dokonywane są zmiany odpowiadające ich funkcji np. z wykorzystaniem warstwy treści redagowany jest tekst znajdujący się na stronie. Dzięki wyszczególnieniu tych kategorii Joomla! jest bardziej przejrzysta i intuicyjna w użytkowaniu.

Choć poziom obsługi Joomla! jest oceniany na poziom średnio zaawansowany, aby wprowadzać zmiany na stronie nie trzeba być profesjonalnym programistą i posiadać umiejętności z zakresu kodowania stron. Przystępny system nawigacji jest zbudowany w taki sposób, by po szybkim przeszkoleniu i wdrożeniu w tajniki obsługi, użytkownik mógł samodzielnie wprowadzać zmiany na stronie. Nie dotyczy to oczywiście bardziej zaawansowanych modyfikacji takich jak zmiany w szablonie strony.