Administrator | 25-08-2020
cofnij

Inspirujące trendy w projektowaniu www

Jak każda branża działająca w zakresie projektowania tak i web design kieruje się pewnymi trendami. Służą jako inspiracja, którą można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb wizualnych i funkcjonalnych. Wzornictwo stron www kształtują systematycznie pojawiające się różnego rodzaju nowinki oraz już istniejące możliwości. Projektując strony internetowe należy wykazać się ogromnym wyczuciem i intuicją, aby dobrać odpowiednie elementy do konkretnego projektu.

Ogromne znaczenie ma kompozycja elementów znajdujących się na stronie. Popularnym trendem jest zastosowanie kart (card design) i układu siatki (grid design), uzyskując tym samym modułowy podział strony. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza organizacja treści oraz usprawnienie nawigacji strony. Użytkownik łatwo i szybko odnajduje treści wybierając te, które go interesują. Ta uproszczona konfiguracja sprawdza się szczególnie na stronach z dużą ilością danych. Zdarza się, że firmy lubią eksperymentować i wykorzystują niestandardowe układy treści. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest asymetria tzn. wariant układu siatki o luźnej strukturze. Głównym celem takiej konstrukcji strony jest przyciągnięcie uwagi użytkowników do najważniejszych obszarów witryny. Umiejętnie wykonana strona o asymetrycznym układzie nie sprawia wrażenia chaotycznej, wręcz przeciwnie. Odpowiedni dobór kolorów czy wielkości czcionki sprawia, że przestrzeń strony jest zagospodarowana w sposób harmonijny.

Kolejnym wyznacznikiem obecnie panujących trendów jest stosowanie na stronach www wysokiej jakości fotografii. Nie chodzi tu wyłącznie o jakość techniczną zdjęć, która oczywiście też jest bardzo istotna. Obecnie wartość zdjęcia wzrasta, gdy wygląda naturalnie i przedstawia uchwycony moment prawdziwego życia. Powoli odchodzi się od nierealnych i „wystylizowanych” zdjęć stockowych, na które użytkownicy w większości nie zwracają uwagi. Autentyczność fotografii to podstawa, ponieważ zachęca użytkowników do zaangażowania i podnosi wiarygodność witryny oraz samej firmy. Aktualnie zauważalna jest tendencja do kreowania stron odnoszących się do osobowości człowieka. Coraz częściej wprowadza się na strony treści pisane naturalnym językiem z użyciem codziennego słownictwa.

Nowoczesna strona to strona charakterystyczna. Jednym ze sposobów, aby witryna mogła wyróżnić się w gąszczu konkurencyjnych projektów jest stworzenie ciekawej grafiki. Dużym uznaniem cieszą się ilustracje unikalne, odpowiadające tożsamości firmy i jednocześnie łatwe do zapamiętania. Szczególnie modny i rozpoznawalny, często traktowany humorystycznie, jest styl Modern Retro. Ponadto zainteresowanie użytkowników wzbudza się poprzez wykorzystanie jasnych i „krzykliwych” barw. Efekt wzmacnia zastosowanie gradientów czyli płynnego połączenia dwóch lub więcej kolorów. Jest to tzw. brutalizm (franc. brut – surowy). Choć przez wielu krytykowany może stać się ciekawą i na pewno odważną alternatywą dla stron zaprojektowanych w bezpiecznych kolorach.

Godnym uwagi rozwiązaniem, które może znaleźć zastosowanie na stronie www jest tzw. visual interactive storytelling. To nic innego jak przedstawienie historii powstania firmy bądź produktu z wykorzystaniem scrollowania (przewijanie). Poprzez pojawiające się na stronie kolejne grafiki, animacje lub treści możemy poznać np. etapy rozwoju danej firmy lub jej produktów.