Administrator | 05-09-2022
cofnij

Czym jest layout strony internetowej

Chcesz mieć nowoczesną, a więc estetyczną i funkcjonalną stronę www? Powinieneś wiedzieć, jak wygląda profesjonalny i estetyczny layout strony internetowej, który pozytywnie wpływa na wrażenia użytkownika. Strona internetowa reprezentuje Twoją firmę, dlatego musi być zaprojektowana w taki sposób, aby była użyteczna dla odwiedzających i wyróżniała Cię na tle konkurencji.

 • Layout www powinien być prosty, elegancki i łatwy do odczytania na pierwszy rzut oka.

 • Uporządkowana struktura strony i logicznie ułożone informacje ułatwią użytkownikom korzystanie z witryny.

 • Stworzenie layoutu strony zgodnie z zasadami pozwoli uzyskać stronę www, która jest chętnie odwiedzana przez użytkowników i generuje zyski.

 • Layout jest jednym z najważniejszych aspektów projektowania stron internetowych, dlatego powinien być stworzony przez profesjonalistów.

Co to layout strony internetowej?

Layout www to nic innego jak projekt strony internetowej. Układ powinien być zaprojektowany tak, aby był atrakcyjny wizualnie i łatwy w nawigacji dla osób, które odwiedzają stronę i aktywnie z niej korzystają. Celem jest stworzenie emocjonalnego związku między stroną a odwiedzającym i danie mu poczucia, że znajdzie na stronie wszystko, czego potrzebuje. Ważne jest, aby upewnić się, że nawigacja w witrynie jest łatwa do zrozumienia dla użytkowników, aby mogli korzystać z niej bez frustracji.

Projekt graficzny strony internetowej powinien pasować do tożsamości Twojej marki i reprezentować to, kim jesteś jako firma. Dobra strona angażuje Twoich klientów oraz pomaga im zrozumieć, co robisz i uświadomić, dlaczego Twoje produkty czy usługi są wyjątkowe.

Layout a architektura informacji i jej wpływ na strukturę witryny

Strony internetowe muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby zawierały informacje ułożone w przemyślany sposób, czyli z zachowaniem logicznej hierarchii. Jest to tzw. architektura informacji, której układ jest prosty, przejrzysty i uporządkowany. Dzięki temu zabiegowi dbamy o wygodę użytkowników, ułatwiając im wyszukiwanie ważnej dla nich wiedzy.

Budowanie architektury informacji to proces, który pomaga uporządkować dane znajdujące się na stronie. Określa, w jaki sposób informacje są grupowane, hierarchizowane i oznaczane, aby przyspieszyć ich wyszukiwanie. Architektura informacji jest jednym z najważniejszych elementów projektowania witryny, ponieważ kształtuje sposób interakcji użytkowników z witryną.

Celem architektury informacji jest zatem stworzenie systemu prezentującego treści w sposób zorganizowany, ułatwiający użytkownikom znalezienie tego, czego szukają. Organizacja tych treści powinna być logiczna i intuicyjna, aby ludzie mogli bez straty czasu odszukać interesujące ich informacje o firmie, usługach czy określonych produktów.

Kto przygotowuje layout strony internetowej?

Za przygotowanie layoutu strony odpowiadają specjalista UX i grafik, którzy pełnią różne, ale równie ważne role. Projektant UX ma za zadanie dowiedzieć się, jakie są potrzeby użytkowników i jak je zaspokoić. Grafik natomiast jest odpowiedzialny za stworzenie przyjemnej wizualnie szaty graficznej. Funkcjonalność i estetyka strony internetowej to te rzeczy, na które zwracają uwagę odwiedzający. Projektant UX i grafik współpracują ze sobą, aby strona wyglądała dobrze, była łatwa w nawigacji i spełniała potrzeby wszystkich użytkowników.

Zasady projektowania układu strony internetowej

Odpowiednio wykonany projekt layoutu strony internetowej jest kluczowym aspektem sukcesu witryny. Poszczególne elementy łączą się, tworząc atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne narzędzie do pozyskiwania nowych klientów. Dokładne rozplanowanie danych etapów pracy jest bardzo ważne, aby proces tworzenia layoutu przebiegał sprawnie oraz zgodnie z założonymi wytycznymi.

Projektowanie layoutu odnosi się do potrzeb danej firmy oraz klientów i opiera się na:

 • zachowaniu spójności między wyglądem layoutu a identyfikacją firmy,

 • ujednoliceniu pod względem stylu poszczególnych elementów znajdującymi się na stronie,

 • zastosowaniu takiego układu części składowych strony, aby służyły klientowi jako drogowskaz prowadzący do wykonania konkretnej akcji np. kontaktu, złożenia zamówienia.

Punktem wyjścia jest zawsze dokładna analiza potrzeb związanych ze stroną, jeśli nie chcemy pominąć żadnych elementów witryny, które mogą wpływać na jej użyteczność czy estetykę. W dalszej części artykułu omówimy bardziej szczegółowo niektóre z komponentów, aby pomóc Ci zrozumieć, jak powinien wyglądać udany projekt układu strony.

Jak zrobić layout strony — elementy, o których trzeba pamiętać

Projektowanie layoutu strony internetowej nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej kreatywności i dbałości o szczegóły. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wygląd projektu, ilość i rodzaj treści czy cel witryny. Niezależnie od tego, czy zlecasz stworzenie witryny internetowej dla swojej firmy, bloga czy osobistego portfolio, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na przygotowanie spójnego projektu, który zawiera wszystkie niezbędne elementy.

 1. Układ

Pierwszym krokiem w projektowaniu layoutu witryny internetowej jest zastanowienie się nad jego układem, który jest jednym z najważniejszych czynników w projektowaniu stron internetowych. Rozpoczynając pracę na tym etapie, należy określić rozmiar i kształt serwisu, a także sposób wyświetlania treści. Można wybrać prostą kompozycję bazującą na układzie siatki. Jest popularnym wyborem wśród projektantów, ponieważ pozwala na łatwą nawigację i zachowanie spójnego układu na wszystkich stronach.

 1. Kolorystyka

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji o kolorystyce witryny. Kolory zasługują na szczególną uwagę, ponieważ stanowią potężne narzędzie w projektowaniu i są używane do różnych celów, takich jak wywoływanie określonych emocji, oddzielanie różnych sekcji witryny lub wyróżnianie ważnych treści. Odpowiednio dopasowane barwy tworzą poczucie ładu i są ważną częścią procesu brandingu — sprawiają, że strona jest kojarzona z Twoją firmą i zapisuje się w świadomości użytkowników.

 1. Typografia

Typografia jest również istotną częścią każdej witryny internetowej. Rodzaj czcionek może wpływać na sposób postrzegania strony przez użytkowników, dlatego warto zadbać o czytelność tekstu. Aby dobrać dobrą typografię, która zachęci użytkowników do czytania i zaangażowania, projektanci muszą brać pod uwagę wiele aspektów, w tym rozmiar i styl czcionki, odstępy między literami, wysokość linii czy kontrast kolorów.

 1. Treści

Layouty stron internetowych zawierają również treści, które stanowią jeden z kluczowych elementów wpływających na doświadczenia użytkowników. Treść jest tym, co czyni witrynę wyjątkową i przyciąga ludzi. Ważne jest, aby treść była dobrze napisana, wolna od błędów i na bieżąco aktualizowana. Należy zwrócić uwagę również na to, by poszczególne moduły czy akapity dzieliły odpowiednie odstępy, oraz została zachowana hierarchia nagłówków.

 1. Obrazy i grafika

Kolejnym niezwykle istotnym elementem są obrazy lub grafiki, które uzupełniają i wzbogacają układ strony. Obrazy i grafika mogą dodać atrakcyjności wizualnej i pomóc odnaleźć się na stronie. Warto wybrać obrazy mające spójny styl, aby przyciągnąć uwagę osób odwiedzających Twoją witrynę. Grafiki powinny być interesujące wizualnie oraz nawiązywać do branży, w jakiej działa firma.

Layout strony internetowej - cena

Layout jest podstawą projektu strony internetowej i ważne jest, aby wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom biznesowym lub osobistym. Zastanawiasz się, ile kosztuje stworzenie layoutu? Przygotowanie profesjonalnego układu strony może być czasochłonne ze względu na wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę np. złożoność projektu, ilość podstron czy czas realizacji. Bardziej złożone układy zwykle wymagają więcej czasu, co oznacza, że mogą być droższe. W związku z tym trudno określić ogólną cenę, jaką trzeba zapłacić za wykonanie layoutu, dlatego zawsze wykonywana jest wycena indywidualna.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny layout strony www?

W dzisiejszych czasach Internet jest zatłoczonym miejscem, dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie profesjonalnie wyglądającej strony internetowej. W miarę rozwoju Twojej firmy online będziesz potrzebować czegoś, co nadąży za wymaganiami Twoich klientów i zapewni im doświadczenie, na które zasługują.

Warto zainwestować w profesjonalny layout strony www, ponieważ może on mieć ogromny wpływ na sukces firmy. Dobrze zaprojektowana strona internetowa może pomóc przyciągnąć więcej klientów, poprawić współczynniki konwersji i zwiększyć przychody. Projekt strony ma duży wpływ na to, jak odwiedzający postrzegają Twoją firmę, a więc również na to, czy pozostaną na Twojej stronie, czy odejdą.

Jeśli chcesz mieć atrakcyjną witrynę, która odniesie sukces, możesz zainwestować w profesjonalne tworzenie stron internetowych. Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły layoutu Twojej nowej witryny.