Administrator | 25-08-2020
cofnij

Prowadzisz e-sklep? Sprawdź dlaczego potrzebujesz regulaminu.

Obowiązek posiadania regulaminu dotyczy wyłącznie tych podmiotów, które świadczą usługi drogą elektroniczną. Sklep internetowy takich usług nie świadczy, jako, że zaliczają się do nich usługi, które są w całości nadawane i odbierane / transmitowane za pośrednictwem internetu (pliki mp3, bilety, e- booki, audiobooki). Internetowa sprzedaż produktów, które są fizycznie dostarczane do klienta takiego regulaminu nie wymaga.

Nie oznacza to jednak, że regulamin sklepu nie jest Ci potrzebny, co więcej, jest on bardzo istotny. Dlaczego?

  • Ustawa o prawach konsumenta nakłada na Ciebie obowiązek informacyjny. Musisz w nim zawrzeć szereg danych, m.in. o Twojej firmie, cechach swojego świadczenia, sposobie porozumiewania się z klientem, procedurze reklamacyjnej, łącznej cenie, sposobie i terminie spełnienia świadczenia i wiele innych. Musisz zadbać, by w razie sporu udowodnić, że klient przeczytał i zaakceptował te treści.
    Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara finansowa w wysokości do 10% rocznego przychodu (!) osiągniętego w roku poprzedzającym nałożenie kary, gdyż jest to uznawane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.
  • Regulamin jest jednocześnie umową z konsumentem – określa warunki Waszej współpracy, procedurę zamówienia. Musisz zadbać o jego prawidłowość, gdyż regulamin taki jest jednocześnie wzorcem umownym w rozumieniu Kodeksu cywilnego, a co za tym idzie nie podlega indywidualnym negocjacjom. Warto go dobrze przemyśleć, by zapewnić sobie i swoim klientom dogodne warunki pracy w przyszłości.
  • Dobrze sformułowany regulamin chroni Cię przed zastosowaniem klauzul niedozwolonych, które znów mogą narazić Cię na karę finansową nałożoną za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów (patrz uwagi do punktu 1 i analogiczna kara), przegranie sporu przed Sądem Konkurencji i Konsumentów czy też nieważność niektórych postanowień Twojej umowy.

Dobry regulamin da Ci wygodę współpracy i pewność, że unikniesz kosztownych błędów, Twoi klienci będą postrzegali Cię jako profesjonalistę, zaś trudnym klientom wytyczy granice ich wymagań.

Katarzyna Kaliszczak,
radca prawny